• Oferujemy więcej niż

  agencja copywritingowa

  Nasz zespół tworzą utalentowani specjaliści w takich dziedzinach, jak branded journalism, copywriting, scenopisarstwo, PR i tłumaczenia specjalistyczne. Odiseo to nie tylko kreatywność, ale przede wszystkim wiedza, na której można polegać. Tworzymy skuteczną komunikację, która wspiera każdy obszar Twojego biznesu.

  Pomagamy zmieniać idee w

  realny sukces

  David Ogilvy powiedział kiedyś, że jeśli reklama nie sprzedaje produktu, to nie jest kreatywna. Efektywna reklama to połączenie talentu, wiedzy i znajomości grupy docelowej. Dzięki tym umiejętnościom sprawiamy, że marka zyskuje nowe oblicze i wartość dla klienta.

czwartek, 14 kwiecień 2016 15:36

Znak towarowy – jak zastrzec nazwę firmy, by w pełni chronić swoje prawa? Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Aby chronić swoje prawa oraz renomę, już na początku działalności należy nie tylko wybrać, ale również zarejestrować nazwę firmy jako znak towarowy. Nazwa to ważny element budowania pozycji i wizerunku na rynku. Wraz z logo jest ona nie tylko kluczowym przedmiotem działań reklamowych, ale przede wszystkim pozwala klientom odróżniać naszą usługę czy produkt od innych oraz definiuje jakość (np. czy jest to produkt/usługa premium). Nazwa firmy, bądź nazwa produktu często niestety staje się przedmiotem bezprawnego użycia przez nieuczciwych przedsiębiorców, chcących wykorzystać naszą wypracowaną wysoką pozycję rynkową.

 

964 min

 

Aby chronić swoje prawa oraz renomę, już na początku działalności należy nie tylko wybrać, ale również zarejestrować nazwę firmy jako znak towarowy. Nazwa to ważny element budowania pozycji i wizerunku na rynku. Wraz z logo jest ona nie tylko kluczowym przedmiotem działań reklamowych, ale przede wszystkim pozwala klientom odróżniać naszą usługę czy produkt od innych oraz definiuje jakość (np. czy jest to produkt/usługa premium). Nazwa firmy, bądź nazwa produktu często niestety staje się przedmiotem bezprawnego użycia przez nieuczciwych przedsiębiorców, chcących wykorzystać naszą wypracowaną wysoką pozycję rynkową.Dlaczego warto zastrzec nazwę firmy i znak towarowy?

 

W innych krajach UE zastrzeżenie nazwy firmy jest jedną z pierwszych czynności, którą wykonują przedsiębiorcy. W Polsce wciąż wielu przedsiębiorców bagatelizuje tę kwestię. Wielu nie wie nawet, jak sprawdzić, czy nazwa firmy nie jest zastrzeżona, narażając się na koszty i konieczność zmiany swojej nazwy w razie żądań prawowitego właściciela.

 

Nie zastrzegając nazwy firmy, pozbawiamy się ochrony i narzędzi walki np. z nieuczciwą konkurencją oraz każdym bezprawnym wykorzystaniem. Zastrzec można sam znak słowny (brzmienie nazwy, bez grafiki) albo logo (znak słowno-graficzny). Wiele firm chroni obie formy, zapewniając sobie pełne bezpieczeństwo i wyłączność posługiwania się nimi. Zastrzegając nazwę, możemy żądać od osoby, która dokonała naruszenia, zaniechania lub odszkodowania.

 

Nazwę firmy możemy zastrzec na terenie Polski w Urzędzie Patentowym RP lub Unii Europejskiej w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) w Alicante. W tym artykule skupimy się na pierwszej możliwości. Procedura zastrzeżenia trwa nawet do 3 lat (w OHIM zdecydowanie krócej), jest dość skomplikowana i kosztowna. Dochodzenie swoich roszczeń w razie podszywania się lub bezprawnego wykorzystania nazwy będzie jednak kosztowało nas dużo więcej. Krótko mówiąc, zastrzeżenie nazwy to bezpieczeństwo majątkowe i wizerunkowe – bezcenna korzyść dla każdego przedsiębiorcy.

 

Jak wygląda procedura zastrzegania nazwy?

W pierwszym etapie należy sprawdzić dostępność nazwy i znaku w bazie danych Urzędu Patentowego oraz bazach międzynarodowych, jeśli chcemy dokonać rejestracji międzynarodowej. Jeśli nazwa jest dostępna, przechodzimy do przygotowania dokumentacji. Odpowiedni wniosek wraz z wymaganymi załącznikami składa się w Urzędzie Patentowym. UP nadaje naszemu wnioskowi numer , a wraz z nim otrzymujemy tymczasową ochronę.

 

W kolejnym kroku UP dokonuje badania tzw. czystości patentowej. Jeśli wniosek przejdzie ten etap pomyślnie, UP publikuje znak towarowy, a osoby trzecie mają prawo zgłosić do niego zastrzeżenia. Następnie przeprowadzane jest badanie formalnoprawne i merytoryczne. Jeśli nikt nie zgłosi sprzeciwu, a badanie zakończy się pozytywnie – UP wydaje decyzje o nadaniu prawa ochronnego. Wówczas należy uiścić odpowiednie opłaty i otrzymuje się certyfikat oraz wpis do rejestru.

Więcej o procesie rejestracji można przeczytać na stronie Urzędu Patentowego.

 

Jak uzyskać pomoc w procesie rejestracji?

Cały proces rejestracji nazwy firmy można przeprowadzić samodzielnie, skorzystać z pomocy urzędnika patentowego lub profesjonalnej firmy, która poprowadzi całą procedurę za nas. Ta trzecia możliwość jest zdecydowanie najwygodniejsza, ponieważ zdejmujemy z siebie ciężar pilnowania dokumentacji, terminów i prowadzenia korespondencji.

 

Jeśli dopiero rozpoczynasz działalność, zastanawiasz się nad nazwą firmy i nie wiesz, jak sprawdzić czy nazwa firmy nie jest zastrzeżona – warto zlecić to zadanie zespołowi Odiseo. Nasza oferta obejmuje nie tylko stworzenie atrakcyjnej nazwy zgodnie z najwyższymi standardami namingu i brandingu, ale również sprawdzenie możliwości rejestracji na terenie Polski i Unii Europejskiej w bazie Urzędu Patentowego RP.

 

Jeśli szukasz profesjonalnej nazwy dla swojej firmy i chcesz ją zarejestrować jako znak towarowy, napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Stworzyliśmy wiele profesjonalnych nazw dla małych firm i międzynarodowych korporacji. Pomożemy Ci w tym zadaniu niezależnie od tego czy jest to nazwa firmy, nazwa produktu, adres internetowy (domena), nazwa dla nowej marki czy też rebranding. Jesteśmy w tym temacie naprawdę dobrzy.

 

Agata Cupriak

 

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową poświęconą tworzeniu nazw firm i marek: www.drnazwa.pl 

 

 

Dodatkowe informacje

 • canonical: http://odiseo.pl/blog/3-jak-zastrzec-nazwe-firmy-by-w-pelni-chronic-swoje-prawa
Czytany 1571 razy Ostatnio zmieniany środa, 05 październik 2016 09:47
logo odiseo